Napar z lipy idealny na przeziębienie.

napar z lipy

Coraz częściej szukamy domowych metod na przeziębienie więc przychodzi nam z pomocą napar z lipy. Herbata ta jest doskonałym sposobem na walczenie z chorobą dzięki właściwościom napotnym. Dzięki tamu nasz organizm pozbywa się szkodliwych substancji. Oprócz tego kwiaty lipy posiadają w sobie witaminę C i PP, garbniki, sole mineralne, śluzy, fitosterole i flawonoidy.

Jednak nie tylko na przeziębienie stosuje się napar z lipy:
– działa rozkurczowo, pobudza wydzielanie soków żołądkowych.
– jest bardzo dobry środkiem na przeziębienie nerek, działa moczopędnie.
– zwiększa przepływ żółci do dwunastnicy.
– łagodzi kaszel, ból gardła i chrypę.
– herbata z lipy ma również działania przeciwzapalne.
– działa nasennie i uspokajająco.

Wielkim plusem tego jak i innych naparów jest to, że są łatwe do przygotowania i produkty na nie są ogólnodostępne.

Do przygotowania naparu potrzebujesz:
– Kwiaty lipy 1 łyżeczka
– Wrząca woda 1 szklanka

Sposób przygotowania:
Tak jak wspomniałem przygotowanie jest łatwe i bardzo podobne do przygotowania naparu z tymianku. Do szklanki wsypujemy kwiaty lipy następnie zalewamy wrzącą wodą. Zostawiamy pod przykryciem do zaparzenia na około 15-20 minut. Następnie odcedzamy napar i już jest gotowy do picia 🙂 Żeby maksymalnie wykorzystać lecznicze właściwości substancji śluzowych zawartych w kwiatach lipy, dobrze jest po zaparzeniu odcisnąć je łyżeczką na sitku.

Jeżeli chodzi o stosowanie herbaty to zaleca się pić ją 3 razy dziennie, najlepiej między posiłkami po filiżance. Podczas leczenia przeziębienia należy pamiętać, że herbata z lipy działa nie tylko napotnie ale też moczopędnie. Dlatego też należy nawadniać organizm innymi płynami np. wodą mineralną niegazowaną.

Gdyby jednak komuś nie zasmakował napar z lipy lub nie mógł zakupić suszonych kwiatów polecam napar z oregano , który też pomaga w przeziębieniu oraz innych infekcjach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *