Kiełki grochu. Co o nich wiecie?

Kiełki grochu nie są tak popularne jak kiełki rzodkiewki, brokuły czy fasoli mung. Jednak coraz częściej po nie sięgamy z powodu ich niepowtarzalnego smaku. Dziś dowiecie się pokrótce jakie mają właściwości i co można z nimi zrobić w kuchni. Zapraszam 🙂

Kiełki grochu. Właściwości:

Kiełki podobnie jak sam groch są cennym źródłem białka, które zawiera aminokwasy. Dzięki temu są cenne między innymi dla wegetarian, którym pozwalają obniżyć poziom soi w diecie. Zawierają również żelazo, które przyczynia się do zapobiegania anemii. Kwas foliowy, który przeciwdziała wadom cewy nerwowej u płodu. Więc zaleca się spożywanie kiełków kobietom przygotowującym się do ciąży i w niej będących. Są również źródłem witamin: A, B6, E, K oraz C, która chroni przed działaniem wolnych rodników oraz rozwojem procesów nowotworowych. Są też lekko strawne a 100g kiełków to zaledwie 124 Kcal.

Kiełki zastosowanie w kuchni:

W zależności do etapu jaki wyhodujemy lub jakie kiełki kupimy zależy jak możemy je spożywać. Młode kiełki czyli całe ziarna wraz z małymi zielonymi pędami nie powinny być spożywane na surowo, potrzebują obróbki cieplnej. Wystarczy, że zagotujemy je w lekko osolonej wodzie przez około 5 minut i możemy je spożywać. Takie kiełki najczęściej dodaje się do zup lub dan jednogarnkowych.
Natomiast wyhodowane dłużej same zielone pędy grochu spokojnie można spożywać surowe. I to właśnie one mają zniewalający smak. Można spożywać je dodając tylko sok z cytryny czy limonki lub oliwę z oliwek ale również doskonale zdają egzamin jako dodatek do sałatek lub kanapek. Mogą być także używane jako zamiennik kiełków fasoli mung w daniach azjatyckich. A gdzieś w intrenecie widziałem przepis na smoothie z dodatkiem kiełków.

Mam nadzieję, że po tych informacjach będziecie częściej sięgać po kiełki grochu lub spróbujecie jak smakują jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście.
Gdybyście byli ciekawi jakie właściwości mają inne kiełki to zapraszam do tekstu tutaj, gdzie opisuje kiełki fasoli mung.

Na sam koniec tylko dodam jeszcze, że zaczynam nową przygodę jaką jest wideo blog. Zapraszam do śledzenia i subskrypcji bo będą działy się tam fajne rzeczy!! Mój kanał na YouTube znajdziecie tutaj.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *